Kontenery ARBO®

Wiadomość wysłana
Loading

Kontenery ARBO®

Omówienie ogólne pojemników szkółkarskich z rodziny ARBO®

 

Krzewy

Kontenery z rodziny ARBO® są produkowane masowo od 1994 r. po uzyskaniu Patentu R.P. i Świadectwa Autorskiego na Wzór Zdobniczy R.P.
Są to Kontenery elastyczne, bardzo lekkie, kolorowe, z uchwytami, a kształt cylindra lub sześcianu zapewnia więcej przestrzeni na rozwój korzeni niż stożkowa doniczka.
Przeznaczone są do produkcji sadzonek drzewek i krzewów ustawionych na gruncie lub zagłębione w gruncie. Umożliwiają przenoszenie ręczne lub mechaniczne w kwaterach Szkółki i poza Szkółką w handlowej ekspozycji roślin.
Przy gołym korzeniu mogą zastąpić chustę jutową „KARO” i siatkę metalową do balotowania, lub współdziała w połączeniu z nimi (bryła korzeniowa opleciona siatką druciana lub jutową, włożona zostaje do kontenera ARBO®).
Nie uszkadzają burt samochodu w czasie transportu drzewek oraz nie uszkadzają samych drzewek (szczególnie pni, przy piętrzeniu). Ułatwiają transport i wystawiennictwo roślin na dachach, balkonach, tarasach, otwartych przestrzeniach.
Poszczególne kolekcje (warianty) przeznaczone są dla różnego segmentu szkółkarskiego np. roślin ozdobnych, leśnych, sadowniczych i rekultywacyjnych (wydmy, hałdy).
Oprócz nasadzenia i transportu, ułatwiają wykonanie ochrony chemicznej i żelowania korzeni sadzonek, magazynowania odliczonych sadzonek w chłodni, a także stratyfikacji nasion. W Szkółce mogą być wszechstronnie wykorzystane np. do zbioru: skoszonej trawy, pielonych chwastów, małych i dużych doniczek, opadłych liści, opakowań z plastiku i aluminium, papieru, tektury i wełny mineralnej, resztek styropianu. Ogólnie pomaga w sanizacji gospodarstwa szkółkarskiego z możliwością zbioru resztek rośliny do szczepionego kompostowania, a nawet produkcji dżdżownic, do ich późniejszego rozrzucenia w terenie uprawowym.
Pomysłowość użytkowników w zakresie stosowania kontenerów ARBO® jest nieograniczona.
Kontenery ARBO® wykonane są z połączenia tkanin polipropylenowych, w których dno jest przepuszczalne, a korpus nieprzepuszczalny. Uchwyty w zależności od wielkości kontenera i ciężaru nasypowego są wszywane 2 lub 4 sztuki w górnej krawędzi korpusu lub od dna do góry korpusu.
Tkaniny są w kolorze podstawowym - czarnym (na zamówienie: biały, zielony).
Posiadają stabilizację anty UV na pięć sezonów ogrodniczych w strefie Europa.
Dla stref Afryka, Bliski Wschód, Ameryka(Miami), Brazylia – tkaniny muszą mieć podwyższoną stabilizację anty UV.


Informacje użytkowe:

NAPEŁNIANIE - wsypanie podłoża może być ręczne lub mechaniczne, zależy od wielkości pojemnika i sadzonki. W pewnych wielkościach kontener może być napełniany maszyną firmy MAYER (z przystawką). Duże kontenery mogą być podstawiane pod transportery taśmowe, ślimakowe, mieszalniki, stałe lub przenośne, a nawet pod rynny, gdy podłoże przygotowywane jest w górze.

NASADZANIE - drzew, krzewów, bylin

  1. wstrząśnięcie kontenerem w celu jego rozprostowania, rozwarcia się i ustawienia na gruncie, na palecie lub zawieszenie na stojaku. Może być też naciągnięty na specjalnie wykonany ze stali nierdzewnej rozcięty pierścień z uchwytami, formujący kontener
  2. podsypanie części podłoża
  3. włożenie sadzonki od góry, lub po zagięciu korpusu, wtoczenie bryły korzeniowej w balocie (chusta jutowa, ew. chusta + siatka)
  4. ustawienie sadzonki i wyprostowanie zagiętego korpusu
  5. dosypanie podłoża i ugniecenie (wstrząsanie, kołek, noga)
  6. odniesienie lub odwiezienie do kwatery, do dalszej pielęgnacji
  7. podlanie, ustawienie na gruncie lub palecie, ewentualnie wkopanie do gruntu na różną wysokość korpusu.


TRANSPORT - kontenerów jest ręczny lub mechaniczny. Jeden lub dwóch pracowników przenosi kontener na bliską odległość, do załadowania lub rozładowania auta, czy ustawienia na palecie. Mechaniczny transport przy pomocy widlaka, dźwigu, na terenach i obiektach otwartych lub windy w zamkniętych (dachy, balkony).

TERMOIZOLACJA - bryły korzeniowej w kontenerach jest możliwa przez wykorzystanie kolorystyki korpusu (biały – ograniczenie nagrzewania się korpusu), powleczenie korpusu folią aluminiową lub przez zastosowanie różnych kompozycji przegród zewnętrznych i wewnętrznych w ARBO® przeznaczonych do stania na wystawie słonecznej i w warunkach niskiej lub wysokiej temperatury otoczenia w szerokości geograficznej i miejscu ustawienia.

WYSADZENIE - sadzonki na stałe miejsce do gruntu lub przesadzanie do większego kontenera, doniczki, skrzyni jest możliwe po zastosowaniu różnych metod np.

  1. obciśnięcie dna i korpusu aby wydobyć przerośniętą bryłę korzeniową
  2. włożyć kontener z sadzonką do wykopanego wcześniej dołka i naciąć odpowiednio korpus od góry do dna dowolną ilość razy – zgnieść korpus do dna i obsypać ziemią
  3. w doskonale przerośniętej bryle korzeniowej odcinamy dno, przecinamy korpus i wkładamy sadzonkę do dołka. Resztki kontenera - można podłożyć pod korzenie, - mogą utrzymać wilgotność w dołku oraz wpływać na rozpłaszczenie systemu korzeniowego


LIKWIDACJA - ostateczna kontenerów jest podana oddzielnie dla każdego wariantu ARBO®. Decyduje użyty surowiec. Odmienne będą metody w szkółce, w handlu, w firmie urządzającej ogrody, indywidualnego miłośnika roślin (ogrodów). Może być działanie niszczące kontener z przeznaczeniem do utylizacji w procesie regranulacji lub wykorzystania zniszczonych kontenerów w dołku wokół korzeni. Może też być odmienne działanie w celu uratowania kontenera do dalszego użytkowania np.

  1. ponownego nasadzenia
  2. prac ogrodniczych przy urządzaniu ogrodów – wykopywanie ziemi i odnoszenie, przynoszenie mieszanek podłoża, piasku, żwiru, kamieni itp., budowanie skarp, wzgórków, alpinarium..., zbieranie liści, pokosów trawy, śmieci, odpadków, rozdrobnionych gałęzi,
  3. sanizacji gospodarstwa przy segregacji i gromadzeniu opakowań metalowych, plastikowych, odpadów poprodukcyjnych, tworzenia zbiorników na trociny i wióry, pelety, brykiety, szczapki drewniane do opalania, na zbiorniki kompostowe, do hodowli dżdżownic na potrzeby Szkółki lub upodobań wędkarskich...